skip to main content columnskip to left navigation

Campus Recreation

Division of Student Life and Enrollment

Fitness Schedule

ETSU Campus Recreation SPRING 2020 Group Fitness Schedule**
Tuesday January 21st-Friday May 1st

**Campus Rec may cancel any class whose attendance below 6 participants.

*Cycle Participants must check out a seat reservation card at the equipment desk to take the class.

 All classes are FREE with CPA access/membership, no community/public access.

Click HERE  for a printable version of this schedule!

 

Main
Aerobics
Studio

Monday

ABS
(4:30-5 pm)
Miranda

Total Body Strength and Conditioning
(5-6:00 pm)
Miranda

Buti Yoga 
(6-7:15 pm)
Karie

Zumba
(7:30-8:30 pm)
Cariyah

 

Tuesday

Lower Body Blast
(11-11:45 am)
Lauren L

Ballroom Dance
(5-6:00pm)
Jessica and Jesse

HIIT
(6:15-6:45 pm)
Chad



Wednesday

Kickboxing
(11-11:45 am)
Lauren L

Zumba
(3-3:45 pm)
Cariyah

Power Pilates
(5-6:00 pm)
Lauren R

WERQ
(6-7:00 pm) Jennifer

Thursday

ABS
(4:30-5 pm)
Miranda

Piloxing
(5-6:00 pm)
Miranda

HIIT & ABS
(6:15-7 pm)
Danielle

 



Friday

HIGH Fitness
(12-1:00pm)
Cindy

Saturday

Sunday

ABS And Back-Core Class
(2:30-3:15pm)
Lauren L

Hip Hop
(3:30-4:30pm)
Lauren L

 

 

 


 

Yoga
Studio


Monday



Yoga 101
(4-5:00 pm)
Sheri

Beginner/
Restorative
(5:30-6:45 pm)
Sheri



 


Tuesday

Creative Flow Yoga
(12-1:00 pm)
Lydie/Lauren L

ABS
(5:30-6:10 pm)
Chad

 


Wednesday

Gentle Flow Yoga
(12-1:00 pm)
Lauren L

Core Focus Yoga
(4:45-5:30 pm)
Katie G

Strength and Flow Yoga
(6-7:00 pm)
Grace


Thursday

Sunrise Morning Flow
(6:30-7:30 am)
Casey

 

 

 


Friday

Yin Yoga
(12-1:15 pm)
Sheri

Restorative Yoga
(1:30-2:30 pm)
Sheri

Pilates
(5-6:00 pm)
Marie

Saturday

Flow Yoga
(12-1:00 pm)
Hannah T

Sunday

Gentle Flow Yoga
(1:15-2:15 pm)
Lauren L

Sunset Power Flow Yoga
(5:30-6:45 pm)
Molly

 

 



Cycling*
Studio


Monday

Cycle
(12-1:00 pm)
Kim M

Cycle
(5-6:00 pm)
Walter




Tuesday

Express Cycle
(12-12:40 pm)
Amy

Express Cycle
(5:15-6 pm)
Hannah L




Wednesday

Cycle
(12-1:00 pm)
Kim M

Cycle
(5-6:00 pm)
Nancy

 


Thursday

Express Cycle
(12-12:40 pm)
Mel

Express Cycle
(5:15-6 pm)
Chad 






Friday

Cycle
(6:15-7:15 am)
Hannah L

Express Cycle
(12-12:40 pm)
Nani

Sunday

Cycle
(3:30-4:30 pm)
Hannah L

 


Martial
Arts
Studio


Monday

 

 

Judo
(6-7:40 pm)
Dr. Rowe


Tuesday

Eskrima/Filipino Martial Arts
(12:30-2pm)
Stokes

Japanese Swordsmanship
(5:15-6:15 pm)
Zack

Kung Fu
(7-8:00 pm)
Justin


Wednesday

 

 

Judo
(6-7:40 pm)
Dr. Rowe


Thursday

Systema/
Russian Martial Arts
(12:30-2pm)
Stokes

 


Friday 

Japanese Swordsmanship
(5-7:00 pm)
Zack

Sunday

Kung Fu
(4-5:00 pm)
Justin

Tai Chi
(5-6:00 pm)
Justin

 

 


Pool


Monday

 


Tuesday

Hydrofit
(5-6:00 pm)
Mia


Wednesday


Thursday

Hydrofit
(5-6:00 pm)
Mia


Friday

 

 

 

icon for left menu icon for right menu